UX pisar: Keskraamatukogu ja e-raamat

Käisin Keskraamatukogus ennast e-raamatu järjekorda panemas. Järgnevalt väike ülevaade sellest, kuidas see õnnestus. Et kõik oleks realistlikum, siis võid minu asemele panna raamatukogu tüüpkasutaja.

Kuna on suvi, siis mõtlesin, et loeks midagi ja Ester pakkus e-raamatut, mida sooviksin laenutada.

Esiteks see, et e-raamat(!) saab olla välja laenutatud (otsas), on juba iseenesest tore nähtus, millega oleme vaikselt harjunud. Hästi, ma panen siis järjekorda. Juhin tähelepanu, et leht on ainult vene ja inglise keeles. Aga noh, las ta siis olla.

Hmm, sisse saab logida ainult kasutajanime ja parooliga. Neid ma loomulikult ei tea, sest Ester.ee lehel, kui näiteks õpikuid laenutan, login enamasti Mobiil-ID’ga. Ei ole ka meeldetuletuse võimalust. Võibolla ma polegi kasutaja? Proovin kasutajaks registreeruda.

Need a library card? Tundub loogiline. Võibolla mul SEDA kaarti ei olegi. Hakkan registreeruma.

Oi, leht muutus järsku eesti keelseks ja teistsuguseks 😀 Aga veebis lugejaks registreerumine kõlab küll nagu miski, mida on praegu vaja.

Proovin Mobiil-ID’ga registreeruda.

Nüüd ütleb, et kasutajakonto on olemas. Hmm, OK siis. Lähen vaatan Keskraamatukogu kodulehelt, kas ma saan kuskilt Mobiil-ID’ga sisse, et leida, mis mu kasutajanimi võiks olla ja äkki saan kuskil uue parooli teha. Vajutan “tagasi” (mis ei ole tegelikult “tagasi”, sest sealt ma küll ei tulnud, aga mis siis) ja jõuan siia kohta:

Vihjeks, et Keskraamatukogu lehel ei ole tegelikult mitte midagi ja see Ester.ee Keskraamatukogu alaleht ongi õige koht, kuhu on vaja jõuda 🙂 Seal on võimalus “unustasin salasõna” aga see eeldab, et sa tead oma kasutajanime. Hetkel ma ei tea kasutajanime ega salasõna. Login sisse Mobiil-ID’ga.

Mobiil-ID’ga sisse logides jõuab tõesti kohta, kus saab oma salasõna muuta. Aga selleks on vaja teada… oma salasõna 😀 Lisaks, parooliks ei sobi rabooli genereeritud turvalised salasõnad. Mis iganes selle põhjus on.

Endiselt ei ole kuskil ühtegi vihjet, mis võiks olla mu kasutajanimi. Huh. Proovin parooli meeldetuletust (brute force) erinevate võimalike kasutajanimedega, mida internetis kasutan, erinevate e-mailidega ja lõpuks tuleb ka lotovõit. Kasutajanimi on isikukood! Saan uue parooli ning…

Alles nüüd, tehes vastava kasutajanime välja aktiivseks – juba teades oma kasutajanime ja parooli – ilmub tooltip, mis ütleb, et kasutajanimi võib olla isikukood 😀 Nii tore seiklus.

Nüüd mõelge, et seda teekonda läbib raamatukogu tüüpkasutaja.

Aga see pole veel kõik

Nüüd jõudis kätte kuupäev, mil sain e-raamatu kätte. Raamat on acsm formaadis (mitte epub, mobi vms, mille saaks kohe lugerisse tõsta). Faili avamiseks on vaja Adobe Digital Editions programmi ja see autoriseerida. Aga, see lihtsalt ei tööta.

Mis on Adobe soovitus? Mine muuda registrit 😀 Võin öelda, et see ka ei tööta, sest 5. punkti ei ole võimalik täita (seda asja ei ole seal).

Allikas: Adobe

Sellest asjast sain mööda. Põhjus oli see, et mu arvuti kell oli vale (kuna Win10 kell läheb valeks, kui dual boot masinas Ubuntuga vaheldumisi kasutada).

Selle info põhjal tundub, et mul ei õnnestu seda alla laetud e-raamatut üldse kasutada. Proovin, kas saan tagastada ja uuesti laenutada, et faili sees oleks kõik õige.

Lahendus: Tagastada pole vaja. Lihtsalt mine lae see raamat uuesti alla siit. Kui vail avatakse, siis tekitatakse arvutisse *.epub formaadis raamatu fail. Selleks, et raamat saada Kindle’isse on vaja veel DRM eemaldada ja konverteerida raamat *.mobi formaati.